Wyciągi Narciarskie, Narty, Snowboard, Alpy, Tatry, Beskidy, Biszczady, Sudety


Idź do treści

Menu główne:


Wyciągi narciarskie w Polsce: Międzybrodzie Żywieckie

Polska > Beskid Mały

Międzybrodzie Żywieckie to miejscowość należąca do województwa śląskiego. Leży w powiecie żywieckim, gminie Czernichów. Według danych Międzybrodzie Żywieckie ma 1000 mieszkańców. Międzybrodzie jest wioską w Beskidzie Małym, położoną na południowo - wschodnim brzegu Jeziora Międzybrodzkiego, w dolinie potoku Isepnica, na stokach góry Żar, Jaworzynki i Cisowych Grap. Wiek XVI uważa się za czas w którym powstała osada, w tym też okresie zaczęto karczować lasy i budować wsie na terenach podgórskich. Powstanie tejże wsi przypisuje się osadnikom zamieszkującym prawy brzeg rzeki Soły, wtedy też powstały tzw. półrolki. Przez wieś prowadził szlak handlowy na Węgry i Orawę,by przemierzyć ten szlak kupcy musieli dwa razy brodzić przez rzekę Sołę, stąd też miejsce występujące pomiędzy tymi brodami nazwano Międzybrodziem. W XIX wieku dołączono drugi człon nazwy, który nadano w związku z tym iż wieś należała do parafii w Starym Żywcu. W Międzybrodziu przez długi czas ludność nie miała dostępu do edukacji, sytuacja ta uległa zmianie dopiero w XIX wieku, kiedy to położono nacisk na naukę podstaw czytania i pisania.
Międzybrodzie Żywieckie to miejscowość, która ma charakter typowo turystyczno - letniskowy. O tej miejscowości krąży parę legend. Piękne zbocze góry Żar było obiektem zainteresowania wielu lotników. Początkowo ciche zbocze doceniane jedynie przez polskich lotników na przełomie lat 1934 - 1936 przerodziło się w lotnisko i szkołę pilotów szybowcowych.
Druga legenda z jaką można się spotkać zapoznając się z miejscowością jaką jest Międzybrodzie dotyczy powstania elektrowni szczytowo - pompowej o nazwie Porąbka-Żar. To zdarzenie miało miejsce w latach 1970 - 1977, wtedy też wybudowano zbiornik wodny zasilający elektrownię znajdującą się we wnętrzu góry Żar. Za miejsce lokalizacji elektrowni uznano szczyt góry, w związku z tym faktem po lotnisku ostał się jedynie niewielki fragment. W ramach rekompensaty szkoła pilotów szybowcowych otrzymała od inwestora elektrowni nowe lotnisko o zdecydowanie większej ilości budynków.
Góra Żar jest jedną z najbardziej znaną w Polsce i to za sprawą płaskiego szczytu jak i wyżej wspomnianej podziemnej elektrowni.
W 2003 roku na Górze Żar ruszył budowa kolejki linowo - terenowej, wybudowanie jej było o tyle prostsze, gdyż wykorzystano elementy toru dawnego wyciągu szybowcowego. Istniejący już tor zmodernizowano i od 30 grudnia 2003 roku Kolej Linowo Terenowa została oficjalnie otwarta. Wyciąg na Górze Żar cieszy się ogromnym zainteresowaniem u narciarzy, świadczą o tym m.in zatłoczone stoki.
Położenie GPS Międzybrodzia Żywieckiego: 49° 46' 00'' N 19° 12' 45'' E

WYCIĄG NARCIARSKI / Międzybrodzie Żywieckie / Góra Żar


Góra Żar
Adres:ul. Górska 21, Międzybrodzie Żywieckie
Tel.: 338661136
Rodzaj wyciągu: orczyk
Długość wyciągu: 300 m
Godziny otwarcia: 9.00-20.00, pt.-sob. 9.00-21.00
Oświetlenie: Tak
Naśnieżany: Tak
Szkółka narciarska:
Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego:
Parking:
Dodatkowo:
Dojazd:
Cennik:
Stopień trudności: łatwa

Strona Główna | Polska | Francja | Słowacja | Włochy | Austria | Ciekawostki | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego